Event Details

Hamptons International Film Festival: East Hampton Cinema Screenings

Date: October 5th, 2017
Venue: East Hampton Cinema 6
Address: 30 Main Street
City: East Hampton
Time: 4:00 p.m. - 9:45 p.m.
Website: http://hamptonsfilmfest.org
Other Dates:

HIFF-2017-poster-with-border-800-200x300

The Hamptons International Film Festival was founded to celebrate Independent film—long, short, fiction and documentary—and to introduce a unique and varied spectrum of international films and filmmakers to our audiences. The festival is committed to exhibiting films that express fresh voices and differing global perspectives, with the hope that these programs will enlighten audiences, provide invaluable exposure for filmmakers and present inspired entertainment for all.

East Hampton Cinema show times are as follows:

Thursday, October 5

4:00 pm – The Divine Order (96 min narrative)

4:45 pm – I’ll Be On My Way Shorts.

5:15 pm – Muhi—Generally Temporary (87 min documentary)

7:30 pm – Itzhak (80 min documentary)

7:45 pm – Arrhythmia (116 min narrative)

Friday, October 6

10:00 am – Come Together Shorts.

10:15 am -Disappearance (88 min narrative)

10:45 am – Mountain (78 min documentary)

12:15 pm – A Ciambra (117 min narrative)

12:30 pm – Summer 1993 (96 min narrative)

12:45 pm – I’ll Be On My Way Shorts.

1:15 pm – Lots of Kids, a Monkey, a Castle (93 min documentary)

1:30 pm – Hondros (93 min documentary)

3:00 pm – A Fantastic Woman (104 min narrative)

3:15 pm – Thoroughbreds (90 min narrative)

3:30 pm – Twist & Shout Shorts.

4:00 pm – 11/8/16 (104 min documentary)

4:30 pm – Novitiate (123 min narrative)

5:45 pm – The Dead Nation (83 min documentary)

6:00 pm – Under the Tree (89 min narrative)

7:00 pm – Human Flow (140 min documentary)

7:30 pm – The Tribes of Palos Verdes (104 min narrative)

8:00 pm – Wanderland (90 min narrative)

8:15 pm – Loveless (127 min narrative)

8:30 pm – The Misogynists (84 min narrative)

Saturday, October 7

10:00 am – Earth: One Amazing Day (95 min documentary)

10:15 am – The Leisure Seeker (112 min narrative)

10:30 am – Mr & Mrs Adelman (120 min narrative)

10:45 am – Strad Style (104 min documentary)

11:15 am – Documentary Competition Shorts.

12:30 pm – From the Ashes (82 min documentary)

1:00 pm – Love Means Zero (90 min documentary)

1:15 pm – The Work (87 min documentary)

1:30 pm – The Family I Had (77 min documentary)

2:00 pm – Come Together Shorts.

3:15 pm – The China Hustle (84 min documentary)

3:45 pm – The Square (145 min narrative)

4:00 pm – Under the Tree (89 min narrative)

4:30 pm – Narrative Competition Shorts.

6:00 pm – Larger Than Life (97 min documentary)

6:30 pm – Oh, Lucy! (95 min narrative)

6:45 pm – Twist & Shout Shorts.

7:15 pm – Darkest Hour (125 min narrative)

8:30 pm – After Louie (100 min narrative)

8:45 pm – Voyeur (96 min documentary)

9:00 pm – Loveless (127 min narrative)

9:15 pm – The Misogynists (84 min narrative)

Sunday, October 8

10:00 am – The Other Side of Hope (100 min narrative)

10:00 am- Documentary Competition Shorts.

10:15 am – The Work (87 min documentary)

10:30 am – One of Us (94 min documentary)

11:15 am – Oh, Lucy! (95 min narrative)

12:30 pm – Voyeur (96 min documentary)

12:45 pm – En el Septimo Dia (92 min narrative)

1:00 pm – Narrative Competition Shorts.

1:15 pm – I Am Evidence (86 min documentary)

2:00 pm – The Last Pig (54 min documentary)

3:00 pm – Filmworker (95 min documentary)

3:15 pm – NYWIFT Shorts.

3:30 pm – LBJ (98 min narrative)

4:00 pm – 11/8/16 (104 min documentary)

5:45 pm – Student Shorts.

6:00 pm – Jane (90 min documentary)

6:30 pm – Love Means Zero (90 min documentary)

6:45 pm – Summer 1993 (96 min narrative)

7:30 pm – Marshall (118 min narrative)

8:15 pm – Darkest Hour (125 min narrative)

8:30 pm – The Florida Project (115 min narrative)

8:45 pm – Thoroughbreds (90 min narrative)

Monday, October 9

10:30 am – Earth: One Amazing Day (95 min documentary)

11:30 am – A Ciambra (117 min narrative)

1:15 pm – Shorts for All Ages.

2:00 pm – Documentary Competition Award Winner!

2:30 pm – Arrhythmia (116 min narrative)

3:30 pm – Strad Style (104 min documentary)

4:30 pm – Narrative Competition Award Winner!

5:30 pm – The Other Side of Hope (100 min narrative)

6:15 pm – The Dead Nation (83 min documentary)

7:30 pm – I, Tonya (121 min narrative)